2019

Nick R Nick R’s year to date

Nick’s highest rated films

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)

    ★★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★½

  • Bandits en automobile - Épisode 2: Hors-la-loi

    ★★★★½

  • God Told Me To

    ★★★★½

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

  • The Disenchantment

    ★★★★½

  • A Bay of Blood

    ★★★★½

  • (nostalgia)

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★½

  • Begone Dull Care

    ★★★★½

  • Daybreak Express

    ★★★★½

  • Halsted Street

    ★★★★½

  • Passing Through

    ★★★★½

  • Celine and Julie Go Boating

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 32.2 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

The Miseducation of Cameron Post

Jan 1

Last Film

The Wolf Man

Sep 16

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Comedy
54 films
Fantasy
34 films
Documentary
33 films
Horror
32 films
Animation
26 films
Action
26 films
Thriller
25 films
Sci Fi
23 films
Mystery
21 films
USA
149 films
France
35 films
UK
33 films
Germany
13 films
Italy
10 films
Japan
7 films
Canada
6 films
Poland
3 films
Spain
3 films
Belgium
2 films
English
234 films
French
38 films
German
12 films
Spanish
11 films
Italian
10 films
Japanese
8 films
Russian
6 films
Chinese
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Nick’s most liked review

Tourist Trap

★★★

Pretty wild when it fully commits to its premise of "lonely telekinetic madman uses co-eds and mannequins as a 1:1-scale dollhouse," but also awfully flat when it’s running through familiar broken-down-car horror beats or, worse, attempting to explain its monster.

A stronger version would let us understand why someone endowed…

More reviews

Nick’s most liked list

Hooptober 2019: Dream Irruptions and Flesh Anomalies

For my second Hooptobering the guiding principle is "pleasure": dreams of the aberrant body and weird subterranean upswells, following a hunch that horror has much more to do with attraction (or Fascination) than it does with repulsion.

It's my intention to make this a super-Hooptober in penance for my not…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hellboy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Escaped Lunatic

Films watched in 2019

  • The Wolf Man
  • Creepshow
  • Tourist Trap
  • An Eastern Westerner
  • For Heaven's Sake
  • Escape from New York
  • Where Is My Friend's House?
  • Nightfall
  • The Cry of the Children
  • The Crime of Carelessness
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Children Who Labor
  • A Midsummer Night's Dream
  • The Butterflies
  • The Tempest
  • Passage of Venus
  • Kiss Me Deadly
  • Ready or Not
  • Aquarela
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • People on Sunday
  • H₂O
  • Mechanical Principles
  • Near Dark
  • The Silver Wedding
  • The Lost Child
  • I Fetch the Bread
  • The Strenuous Life; or, Anti-Race Suicide
  • The Sick Kitten
  • Grandma's Reading Glass
  • Rescued by Rover
  • Balked at the Altar
  • The Escaped Lunatic
  • Stop Thief!
  • The Adventures of Dollie
  • Cupid’s Pranks
  • Rescued from an Eagle's Nest
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Rip Van Winkle
  • The Melomaniac
  • The Man with the Rubber Head
  • Bandits en automobile - Épisode 2: Hors-la-loi
  • Bandits en automobile - Épisode 1: La bande de l'auto grise
  • The City
  • Night Mail
  • Today We Live
  • We Live in Two Worlds
  • Housing Problems
  • King John
  • Julius Caesar
  • The Unwritten Law: A Thrilling Drama Based on the Thaw-White Tragedy
  • The Golem: How He Came into the World
  • Scaphandrier
  • Machine à damer
  • Danseuse de ballet
  • The Woodcutter, a Music Lover
  • Spying the Spy
  • College Chums
  • Moon Over Harlem
  • 27e chasseurs alpins : assaut d’un mur
  • 24th Mountain Infantry: Boxing Lesson
  • Toy Story 4
  • L'amoureux dans le sac
  • Querelle de matelassières
  • Football
  • Bonne d'enfants et soldat
  • The Wave
  • Cartoons On Tour
  • The Artist's Dream
  • Colonel Heeza Liar's African Hunt
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Les Carabiniers
  • The Blob
  • The Lion King
  • God Told Me To
  • Dreams of the Rarebit Fiend: The Flying House
  • Crawl
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dreams of the Rarebit Fiend: Bug Vaudeville
  • Flip's Circus
  • Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy
  • La maison du Fantoche
  • The Neo-Impressionist Painter
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse
  • The Farewell
  • The Adventures of Nickel-Feet
  • The Twelve Labors of Hercules
  • Bewitched Matches
  • Brains Repaired
  • L'hôtel du silence
  • Artistic Creation
  • The Magic Book
  • Long Shot
  • The Palm Beach Story
  • Elephant
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Modern Sculptors
  • The Decline of Western Civilization
  • RoboCop
  • Klute
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Elephant
  • Hellboy
  • Racing at Sheepshead Bay
  • Philadelphia Express, Jersey Central Railway
  • Free-for-All Race at Charter Oak Park
  • Admiral Cigarette
  • Mid90s
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Isn't It Romantic
  • Fighting with My Family
  • Human Mask
  • Los héroes del sitio de Zaragoza
  • A Frightful Night
  • Réception de sa majesté Alphonse XIII à Barcelone
  • Loie Fuller
  • The Fairy of Spring
  • Danses algériennes 1. Danse des Ouléd-Naïd
  • Barcelona Park at Twilight
  • The Disenchantment
  • Thames River Scenery - Panorama of the Crowded River
  • Hyde Park, London
  • Solar Eclipse
  • Flesh for Frankenstein
  • Captain Marvel
  • Non-Fiction
  • Heartbeats
  • A Bay of Blood
  • Grateful Dead: So Far
  • Coaches Arriving at Mammoth Hot Springs
  • Lower Falls, Grand Canyon, Yellowstone Park
  • S.S. 'Queen' Loading
  • S.S. 'Queen' Leaving Dock
  • Booksmart
  • Shock Corridor
  • Passaic Falls, New Jersey
  • Interrupted Lovers
  • A Morning Bath
  • The Burning Stable
  • Mounted Police Charge
  • Going to the Fire
  • American Falls from Above, American Side
  • A Morning Alarm
  • Police Patrol Wagon
  • Water Fall in the Catskills
  • Demolishing and Building Up the Star Theatre
  • Us
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Pilgrim
  • Sojourner
  • Middle of Nowhere
  • 23rd Psalm Branch: Part I
  • Wind from the East
  • Avengers: Endgame
  • Event Horizon
  • Serene Velocity
  • All My Life
  • Blazes
  • Eyewash
  • A Man and His Dog Out for Air
  • The Man Who Invented Gold
  • T,O,U,C,H,I,N,G
  • Wavelength
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • If Beale Street Could Talk
  • Peyote Queen
  • The Breadwinner
  • Last Days in a Lonely Place
  • (nostalgia)
  • Bridges-Go-Round
  • Rehearsals for Retirement
  • Crossroad
  • Logan's Run
  • Death Race 2000
  • Frantz Fanon: Black Skin, White Mask
  • The Riddle of Lumen
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Darker Side of Black
  • The Passion of Remembrance
  • Godzilla
  • Dark Passage
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Hand Film
  • 48
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bessie
  • Bucking Broadway
  • Fort Apache
  • Easter Parade
  • Adventures of Bunny Rabbit
  • Her Smell
  • Begone Dull Care
  • Climax
  • Daybreak Express
  • Shoot
  • La Chambre
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • My Name Is Julia Ross
  • Now We Live on Clifton
  • Halsted Street
  • Dreams Are Colder Than Death
  • High Life
  • High Flying Bird

See all 290

Highly rated films Nick missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • For Sama
  • The Lighthouse

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more