Sort by

Nick has logged 155 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Something Must Break

Something Must Break

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
26
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Joyland

Joyland

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All That Breathes

All That Breathes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Married to It

Married to It

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★
Edit this entry  
23
Sweethearts

Sweethearts

1938
×
★★
Edit this entry  
23
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Ruby's Bucket of Blood

Ruby's Bucket of Blood

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
City of Hope

City of Hope

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mr. 3000

Mr. 3000

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shopworn Angel

The Shopworn Angel

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wives Under Suspicion

Wives Under Suspicion

1938
×
★★★
Edit this entry  
18
True Confession

True Confession

1937
×
★★½
Edit this entry  
18
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★
Edit this entry  
18
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★½
Edit this entry  
18
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
17
Margaret Cho: I'm the One That I Want

Margaret Cho: I'm the One That I Want

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Come and Get It

Come and Get It

1936
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chris Rock: Selective Outrage

Chris Rock: Selective Outrage

2023
×
Edit this entry  
12
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Edit this entry  
05
A House Made of Splinters

A House Made of Splinters

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Edit this entry  
27
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
Read the review Edit this entry  
26
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Navalny

Navalny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Scoundrel

The Scoundrel

1935
×
★★★
Edit this entry