Sort by

Nick has logged 233 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Horrible Dr. Hichcock

The Horrible Dr. Hichcock

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
12
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★
Edit this entry  
11
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★
Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Warlock

Warlock

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Cat Girl

Cat Girl

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★
Edit this entry  
30
The Beast of the Yellow Night

The Beast of the Yellow Night

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daughters of Satan

Daughters of Satan

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
Edit this entry  
25
Saint

Saint

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Thirst

Blood Thirst

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Doctor of Blood Island

Mad Doctor of Blood Island

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Terror Is a Man

Terror Is a Man

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brides of Blood

Brides of Blood

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★
Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry