Highest rated films

  • Batman Begins

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • Braindead

    ★★★★★

  • Team America: World Police

    ★★★★★

  • Batman

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 326 Films watched
  • 27.2 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Ghostbusters

Jan 19

Most Watched

The Mummy

twice

Donnie Darko

twice

Last Film

Tommy

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Drama
130 films
Comedy
102 films
Horror
80 films
Sci Fi
67 films
Adventure
64 films
Action
59 films
Thriller
58 films
Fantasy
46 films
Crime
34 films
Romance
30 films
USA
285 films
UK
50 films
Germany
17 films
France
11 films
Japan
10 films
Canada
10 films
Italy
10 films
Australia
3 films
Czechia
2 films
Spain
2 films
English
308 films
French
32 films
Spanish
26 films
Italian
25 films
German
20 films
Latin
13 films
Japanese
10 films
Arabic
8 films
Russian
8 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Monster a-Go Go
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Mary Shelley's Frankenstein - A Documentary

Films Nick watched in 2005

  • Tommy
  • THX 1138
  • The Terror
  • The Wasp Woman
  • Gamera: Guardian of the Universe
  • Pauly Shore Is Dead
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Awful Truth
  • Kiss Me Deadly
  • Freaks
  • Killer's Kiss
  • Trinity And Beyond: The Atomic Bomb Movie
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Mary Shelley's Frankenstein - A Documentary
  • House of 1000 Corpses
  • Big Trouble in Little China
  • Monsters, Inc.
  • Orgy of the Dead
  • 28 Days Later
  • Encounter in the Third Dimension
  • Dracula
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • The War of the Worlds
  • Lords of Dogtown
  • The Dirty Dozen
  • Lilo & Stitch
  • Paths of Glory
  • Attack of the 50 Foot Monster Mania
  • It Came from Outer Space
  • American Gothic
  • The Third Man
  • Amores Perros
  • Gimme Shelter
  • The Devil's Rain
  • Monster a-Go Go
  • The Triplets of Belleville
  • Godzilla 2000: Millennium
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • The Haunting
  • Peeping Tom
  • Rear Window
  • Blood Feast
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • The Blair Witch Project
  • Kissed
  • Love Liza
  • Rocky
  • The Sandlot
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Psycho
  • Stir Crazy
  • Speed
  • Hook
  • A Fistful of Dollars
  • But I'm a Cheerleader
  • Ghostbusters II
  • Night of the Living Dead
  • The Mummy
  • The Silence of the Lambs
  • It Came from Beneath the Sea
  • Arachnophobia
  • Satanis: The Devil's Mass
  • Word Wars
  • Midnight Cowboy
  • The Day After Tomorrow
  • Back to the Future Part III
  • This Is Spinal Tap
  • Chicken Run
  • The Witches
  • Spaceballs
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Back to the Future Part II
  • Super Size Me
  • Fahrenheit 9/11
  • Bowling for Columbine
  • The Birds
  • Pi
  • Jurassic Park
  • Big
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Poseidon Adventure
  • Blazing Saddles
  • The Andromeda Strain
  • Teen Wolf
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Shadow of the Vampire
  • Magnolia
  • Chasing Amy
  • Team America: World Police
  • The Blob
  • Donnie Darko
  • Unbreakable
  • Batman Begins
  • Batman
  • Solaris
  • The Lost World
  • Quest for Fire
  • The Premature Burial
  • Bicycle Thieves
  • Mean Streets
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • The Mummy
  • The Mummy
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Curse of Frankenstein
  • Frankenstein
  • History of the World: Part I
  • Andre the Giant: Larger than Life
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Stepford Wives
  • The Breakfast Club
  • The Fog
  • On the Waterfront
  • The Stepford Wives
  • WWE: The History of Wrestlemania I-IX
  • The Brown Bunny
  • Saw
  • Dahmer
  • Watership Down
  • Evolution
  • Gummo
  • Superman III
  • Superman II
  • The Enforcer
  • Teenage Caveman
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • Six Degrees of Separation
  • Superman
  • Spider-Man
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • The Dangerous Lives of Altar Boys
  • Journey to the Center of the Earth
  • 1941
  • Caveman
  • Bonnie and Clyde
  • Rockers
  • Blood for Dracula
  • Coming to America
  • Real Genius
  • Enemy at the Gates
  • The NeverEnding Story
  • The Fisher King
  • The Truman Show
  • The Graduate
  • Batman Returns
  • The Harryhausen Chronicles
  • The Time Machine
  • Repo Man
  • Comedian
  • Salem's Lot
  • The Karate Kid
  • Apocalypse Now
  • Barbarella
  • Trekkies
  • The Fugitive
  • Brotherhood of the Wolf
  • The Last of the Mohicans
  • Something Wicked This Way Comes
  • The Big Lebowski
  • Spellbound
  • Dead Poets Society
  • Plan 9 from Outer Space
  • The Killing
  • Saturday Night Fever
  • Say Anything...
  • Crocodile Dundee
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Blow
  • Bottle Rocket
  • The Toxic Avenger
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • House Party
  • Clerks
  • Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism
  • Uncle Buck
  • The Addams Family
  • The 13th Warrior
  • Pretty in Pink
  • Conan the Destroyer
  • The Bad News Bears
  • Crumb
  • Joe Versus the Volcano
  • North Shore
  • Innerspace
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Tremors
  • Heavy Metal
  • Step Into Liquid
  • See No Evil, Hear No Evil
  • Fahrenheit 451
  • Kids
  • Office Space
  • Enter the Dragon
  • Point Break
  • The Boondock Saints
  • Lord of the Flies
  • Revenge of the Nerds
  • Dragnet
  • Up in Smoke
  • The 'Burbs
  • Mad Max
  • Braindead

See all 326

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Pride & Prejudice
  • Caché
  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more