Highest rated films

  • The Wolfman

    ★★★

  • Antichrist

    ★★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Sanjuro

    ★★★★★

  • Inside The X-Files

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Machinist

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★★

  • Best in Show

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • Valhalla Rising

    ★★★★

  • The Proposition

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Sanjuro

Jan 12

Last Film

The Warriors

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Thriller
20 films
Horror
14 films
Action
13 films
Crime
11 films
Comedy
10 films
Mystery
8 films
Adventure
8 films
Documentary
6 films
Sci Fi
5 films
USA
40 films
UK
10 films
Japan
7 films
France
6 films
Italy
3 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Norway
2 films
Germany
2 films
English
56 films
Japanese
8 films
German
6 films
French
5 films
Spanish
4 films
Italian
3 films
Russian
1 film
Swedish
1 film
Xhosa
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sabotage
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Memento
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Styx - The Grand Illusion + Pieces of Eight - Live

Films Nick watched in 2010

  • The Warriors
  • The Battle of Algiers
  • Valhalla Rising
  • Sister Act
  • Mrs. Doubtfire
  • Dirty Dancing
  • Epicly Later'd - John Cardiel
  • Up
  • Objectified
  • Night of the Eagle
  • The Man from Planet X
  • 1408
  • Ninja, a Band of Assassins
  • The Man with the Golden Arm
  • Chappelle's Show: The 50 Million Dollar Question
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Best in Show
  • The Fringe Dwellers
  • Inside The X-Files
  • The Lost Boys
  • Twin Peaks
  • Scarlet Street
  • The Men Who Stare at Goats
  • Christine
  • Gun Crazy
  • Ikiru
  • Typeface
  • Godzilla Raids Again
  • The House of the Devil
  • The Wolfman
  • The Plague Dogs
  • Zombieland
  • District 9
  • Night and the City
  • The Adventures of Sherlock Holmes
  • The Grapes of Wrath
  • Mulholland Drive
  • She
  • The Machinist
  • Art & Copy
  • Samurai Rebellion
  • Stagecoach
  • Dead Snow
  • Son of Kong
  • Flame & Citron
  • Moon
  • Styx - The Grand Illusion + Pieces of Eight - Live
  • Bronson
  • The Proposition
  • Antichrist
  • Con Air
  • Signs
  • Cape Fear
  • Cape Fear
  • 3:10 to Yuma
  • The Wages of Fear
  • The Twilight Samurai
  • The Seventh Seal
  • The Caine Mutiny
  • Patton
  • Memento
  • Devil's Partner
  • Sabotage
  • Homicidal
  • Elevator to the Gallows
  • Rashomon
  • Sanjuro

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Stranger Things
  • Certified Copy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more