Highest rated films

  • Super 8

    ★★★★

  • The Kennedys

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★

  • Best in Show

    ★★★★

  • Let Me In

    ★★★★

  • Troll Hunter

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • The Naked City

    ★★★★

  • Moby Dick

    ★★★★

  • Beyond the Mat

    ★★★★

  • The Evil of Frankenstein

    ★★★★

  • Krush Groove

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★

  • Star Trek

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 53 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Shutter Island

Jan 2

Last Film

The Music Box Kid

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
34 films
Thriller
17 films
Crime
13 films
Mystery
13 films
Sci Fi
12 films
Horror
11 films
Action
7 films
Adventure
6 films
Comedy
4 films
Documentary
4 films
USA
44 films
UK
11 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Mexico
1 film
Norway
1 film
Japan
1 film
Czechia
1 film
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
English
52 films
German
6 films
French
4 films
Spanish
3 films
Italian
3 films
Japanese
2 films
Cantonese
1 film
Hungarian
1 film
Polish
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Beast with a Million Eyes
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Music Box Kid

Films Nick watched in 2011

  • The Music Box Kid
  • Milton Glaser: To Inform & Delight
  • (Untitled)
  • Super 8
  • Odd Man Out
  • 99 River Street
  • Where the Sidewalk Ends
  • Best in Show
  • Donovan's Brain
  • Zombiemania
  • Star Trek
  • The Return of Dracula
  • Union Station
  • Let Me In
  • Revenge
  • Moby Dick
  • The Clairvoyant
  • TRON: Legacy
  • Blade Runner
  • Middle Men
  • Troll Hunter
  • The Kennedys
  • The Conversation
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • The Woman in the Window
  • True Grit
  • Man on Wire
  • The Captive City
  • The Evil of Frankenstein
  • Dark City
  • Barton Fink
  • Call Northside 777
  • Beyond the Mat
  • They Live
  • Ugetsu
  • The Shining
  • High Noon
  • Terror in a Texas Town
  • Kansas City Confidential
  • The Road
  • The Naked City
  • Jacob's Ladder
  • The Beast with a Million Eyes
  • Contact
  • The Bride of Frankenstein
  • The Wolf Man
  • Krush Groove
  • Double Indemnity
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Bourne Identity
  • 49th Parallel
  • Frankenstein Must Be Destroyed
  • Shutter Island

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • A Separation
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Oslo, August 31st

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Bill Cunningham New York

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more