Highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Making a Murderer

    ★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • Serpico

    ★★★★

  • Trading Places

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • The Homesman

    ★★★★

  • The Big Boss

    ★★★★

  • The Dark Valley

    ★★★★

  • Journey to the Seventh Planet

    ★★★★

  • The Assets

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • Noah

    ★★★

  • The Great Escape

    ★★★

  • Marathon Man

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Journey to the Seventh Planet

Jan 2

Last Film

Marathon Man

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Thriller
9 films
Crime
6 films
Action
6 films
Comedy
5 films
Adventure
5 films
Sci Fi
4 films
History
3 films
Fantasy
3 films
Romance
2 films
USA
20 films
UK
3 films
Denmark
2 films
Hong Kong
1 film
Austria
1 film
Italy
1 film
Japan
1 film
Ireland
1 film
France
1 film
Germany
1 film
English
24 films
German
4 films
French
4 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Russian
1 film
Turkish
1 film
Arabic
1 film
Yiddish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Lawrence of Arabia
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Journey to the Seventh Planet
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Let 'em Have It
Average weighted rating:

3.3

Films Nick watched in 2015

  • Marathon Man
  • Serpico
  • Making a Murderer
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Lawrence of Arabia
  • The Great Escape
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Homesman
  • Grabbers
  • Three Days of the Condor
  • Noah
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • The Dark Valley
  • My Gun Is Quick
  • Red Road
  • Annie Hall
  • The Big Boss
  • Trading Places
  • Let 'em Have It
  • 5 Steps to Danger
  • The Great Train Robbery
  • The Hustler
  • The Assets
  • The French Connection
  • Breakfast at Tiffany's
  • Journey to the Seventh Planet

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang
  • Carol

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Citizenfour
  • The Martian
  • It Follows
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Ex Machina
  • John Wick
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Nightcrawler
  • Kingsman: The Secret Service
  • Avengers: Age of Ultron

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more