Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★

  • Midnight Special

    ★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★

  • Pee-wee's Big Holiday

    ★★★

  • Sword Master

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • The Toxic Avenger

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • Mystic River

    ★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Clear and Present Danger

Jan 2

Last Film

Blue Ruin

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Horror
65 films
Drama
56 films
Thriller
53 films
Action
37 films
Sci Fi
33 films
Crime
29 films
Adventure
23 films
Mystery
22 films
Comedy
16 films
Western
12 films
USA
112 films
UK
31 films
Italy
10 films
Germany
10 films
France
7 films
Spain
5 films
Japan
4 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
Mexico
2 films
English
136 films
German
17 films
Italian
14 films
French
12 films
Spanish
11 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Chinese
3 films
Polish
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Attack of the Giant Leeches
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Code

Films Nick watched in 2016

  • Blue Ruin
  • Misery
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Winter in Wartime
  • The Verdict
  • Extraordinary Tales
  • Sword Master
  • The Sting
  • A Serious Man
  • Allied
  • Arrival
  • Gentleman's Agreement
  • Hellraiser
  • The Brainiac
  • The Snake Girl and the Silver-Haired Witch
  • Frankenhooker
  • The Birth of a Nation
  • Shin Godzilla
  • Deadly Blessing
  • Mr. Majestyk
  • Westworld
  • El Cisco
  • Alien³
  • The Magnificent Seven
  • 2001: A Space Odyssey
  • Platoon
  • Nightcrawler
  • Akira
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Dawn of the Mummy
  • Morituri
  • Zombie Flesh Eaters
  • A Virgin Among the Living Dead
  • The Thing
  • The Missing
  • Cloak & Dagger
  • Tron
  • Star Trek Beyond
  • Nevada Smith
  • Black Mass
  • Magnolia
  • The Pelican Brief
  • Call Northside 777
  • Dark City
  • To Catch a Thief
  • The Hands of Orlac
  • The Iron Rose
  • The Silence of the Lambs
  • Mystic River
  • The Visitor
  • Von Ryan's Express
  • Mystics in Bali
  • Virgin Witch
  • The Hand of Night
  • Hungry Wives
  • Independence Day
  • The Manchurian Candidate
  • The Searchers
  • Tremors
  • The Woman in Green
  • Queen Kong
  • Attack of the Giant Leeches
  • Asylum
  • Baron Blood
  • Green Room
  • The Comedy of Terrors
  • Class of 1984
  • Night of the Comet
  • The Vampire Lovers
  • Re-Animator
  • It Follows
  • Witchboard
  • Voyage to the Bottom of the Sea
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Darkman
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • The Gunfighter
  • The Arrival
  • Satan's Slave
  • Savage Abduction
  • Schindler's List
  • Citizenfour
  • The Skull
  • Invasion of the Bee Girls
  • The Gathering
  • The House of the Devil
  • Downfall
  • Nothing But the Night
  • Midnight Special
  • Cursed
  • An American Werewolf in London
  • Cry of the Banshee
  • Valkyrie
  • The Keep
  • Duck, You Sucker
  • Strangler of the Swamp
  • Cujo
  • The Toxic Avenger
  • Gangster Story
  • Curse of the Faceless Man
  • China Gate
  • Valley of the Zombies
  • The Children
  • Hannah, Queen of the Vampires
  • Blood and Roses
  • The Devil's Hand
  • The Awful Dr. Orlof
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • In the Heart of the Sea
  • Death to Smoochy
  • Willow Creek
  • The Italian Job
  • I Walk Alone
  • Pitfall
  • Svengali
  • Park Row
  • Varan the Unbelievable
  • The Four Skulls of Jonathan Drake
  • Port of New York
  • Snowbeast
  • Bowery at Midnight
  • The Sadist
  • The Face at the Window
  • Sleeping Car To Trieste
  • Dark Passage
  • Bridge of Spies
  • The Man Who Would Be King
  • The Bravados
  • Foxy Brown
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Spotlight
  • All the President's Men
  • Curse of the Undead
  • The Catman of Paris
  • The Purple Plain
  • Beat the Devil
  • Hombre
  • Manson Family Vacation
  • The Desert Fox: The Story of Rommel
  • The Code
  • What Happened, Miss Simone?
  • Tora! Tora! Tora!
  • Alive
  • Kill Bill: Vol. 2
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Lawless
  • Patriot Games
  • Clear and Present Danger

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Arrival
  • Spotlight
  • The Witch
  • Green Room
  • Creed
  • Sicario
  • The Big Short
  • The Revenant
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Sing Street
  • Deadpool
  • The Nice Guys
  • Captain America: Civil War
  • Ghostbusters
  • Star Trek Beyond
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Hail, Caesar!
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more