Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Run

    ★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Sputnik

    ★★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • Gremlins 2: The New Batch

    ★★★★★

  • Showgirls

    ★★★★★

  • The Toxic Avenger

    ★★★★★

  • The Sword of Doom

    ★★★★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★★

  • Dave

    ★★★★★

  • The Haunted Palace

    ★★★★★

  • Tyll the Giant

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 444 Films watched
  • 37 Average per month
  • 8.5 Average per week

Milestones

First Film

The Phantom Carriage

Jan 2

Most Watched

Tyll the Giant

twice

The New Alchemists

twice

Last Film

Opera

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Horror
209 films
Drama
145 films
Thriller
141 films
Action
76 films
Sci Fi
76 films
Mystery
68 films
Comedy
67 films
Crime
67 films
Adventure
60 films
Fantasy
49 films
USA
301 films
UK
66 films
Italy
30 films
Spain
20 films
Japan
18 films
Canada
17 films
Australia
13 films
Germany
10 films
France
9 films
Mexico
9 films
English
383 films
Spanish
49 films
Italian
33 films
French
26 films
German
25 films
Japanese
16 films
Russian
8 films
Estonian
6 films
Korean
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 305 Added 722

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Nick’s most liked review

The New Alchemists

★★★★★

My dad, Marcus Sherman, appears throughout this short documentary from his time at the New Alchemy Institute in the 1970s on Cape Cod. The group worked on various projects that fall under what would now be considered “hippie modernism”, with a focus on sustainable living.

One of the things my…

More reviews

Nick’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hobgoblins
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Perfect Game*

Films Nick watched in 2020

  • Opera
  • I'm Your Woman
  • Soul
  • King of New York
  • Sabrina
  • Backdraft
  • Theatre of Blood
  • The Strangler of Blackmoor Castle
  • Wonder Woman 1984
  • Die Hard
  • Jack Frost
  • Santa Claus Conquers the Martians
  • Silent Night, Bloody Night
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Nostradamus and the Destroyer of Monsters
  • Satan Claus
  • Psych-Burn
  • Lady Frankenstein
  • The Nesting
  • The Huntsman: Winter's War
  • The Snowman
  • Sound of Metal
  • The Long Kiss Goodnight
  • Santa, the Fascist Years
  • Snow White and the Huntsman
  • Amistad
  • And Now the Screaming Starts!
  • Dog City: The Movie
  • The House That Cried Murder
  • Crucible of Terror
  • Dr. Jekyll vs. the Werewolf
  • The Fury of the Wolf Man
  • Silent Running
  • Better Watch Out
  • The Mighty Ducks
  • Trapped in Paradise
  • Inner Sanctum
  • Silent Night, Deadly Night
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Christmas Evil
  • Training Day
  • Attack the Block
  • The Bishop's Wife
  • Condemned to Live
  • The Hutterites
  • Shocker
  • Intimidation
  • The Da Vinci Code
  • Snowpiercer
  • Courage Under Fire
  • Jingle All the Way
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Polar Express
  • Klaus
  • Traitor
  • 1917
  • Inside Man
  • The Town
  • Womaneater
  • The Day of the Triffids
  • Cry of the Werewolf
  • Appointment in Honduras
  • Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas
  • Witchhammer
  • The Undoing
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • The Christmas Chronicles
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Blade
  • Space Amoeba
  • Hobgoblins
  • Invitation to Hell
  • Night Train to Terror
  • The Rift
  • Satan in High Heels
  • His House
  • Sputnik
  • Voodoo Woman
  • Run
  • The Rainmaker
  • The Old Mill
  • Shadow of a Doubt
  • Twins
  • Marnie
  • Dumbo
  • The Guest
  • Gone Girl
  • Frozen
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • The Corruption of Chris Miller
  • Frankenstein Created Woman
  • U.S. Marshals
  • The Invasion of the Vampires
  • Lady and the Tramp
  • Presumed Innocent
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Room
  • The Bloodstained Butterfly
  • Dressed to Kill
  • Wiener-Dog
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The American President
  • Election
  • Dave
  • They Came from Beyond Space
  • Blood Beast From Outer Space
  • Twice-Told Tales
  • Diary of a Madman
  • The Werewolf of Washington
  • The Wind
  • The Tomb of Ligeia
  • Coma
  • Dead of Night
  • Satan's Slave
  • Tales of Terror
  • The Monster Squad
  • The Haunted Palace
  • El Gigante
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • Videodrome
  • Return of The Ghoul Log
  • The Ghoul Log
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Devil's Messenger
  • The Brain Eaters
  • The Witch's Curse
  • Under the Shadow
  • The Gamma People
  • Poltergeist II: The Other Side
  • The Beast Must Die
  • Climax
  • Grave of the Vampire
  • Warlock Moon
  • Squirm
  • The Evictors
  • Night of the Living Dead
  • Next of Kin
  • The Fly
  • It's Alive
  • The Video Dead
  • Edge of the Axe
  • Two Evil Eyes
  • The Invisible Man
  • Dracula's Daughter
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Death Walks on High Heels
  • Body Melt
  • Cronos
  • Demonoid: Messenger of Death
  • Madhouse
  • Suffer, Little Children
  • The Happiness of the Katakuris
  • House
  • Bug
  • Inn of the Damned
  • Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin
  • Outer Space
  • A Visit from the Incubus
  • Bloodbath
  • The Ghost of Frankenstein
  • Island of Lost Souls
  • The House on Sorority Row
  • Luz
  • Harlequin
  • Blood Beat
  • Body Count
  • Critters 2
  • The Third Day
  • Critters
  • Blacula
  • Blood Diner
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • The House of the Dead
  • Antropophagus
  • Satan's Children
  • Stranger in Our House
  • Island of Blood
  • The Slayer
  • The Case of the Bloody Iris
  • Rodan
  • Frankenstein
  • The Craft
  • Vampire's Kiss
  • The She-Creature
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Cape Fear
  • The Other Hell
  • Beyond the Darkness
  • All the Colors of the Dark
  • Quantum of Solace
  • The Social Dilemma
  • Naughty Nurse
  • Eating Raoul
  • A Kiss Before Dying
  • Madman
  • Psychic Killer
  • Don't Torture a Duckling
  • The Boogey Man
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Net
  • Color Out of Space
  • Operation Amsterdam

See all 444

World Map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • The Father
  • Mangrove
  • Nomadland
  • Shiva Baby

Highly rated with Nick’s friends Patron

  • Sunset Boulevard
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Parasite
  • The Last Dance
  • Uncut Gems
  • Hamilton
  • Joker
  • Sound of Metal
  • Soul
  • Knives Out
  • Little Women
  • 1917
  • Jojo Rabbit
  • Palm Springs
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Ford v Ferrari
  • The Invisible Man
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Da 5 Bloods
  • Contagion
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Trial of the Chicago 7
  • Bill & Ted Face the Music
  • Terminator: Dark Fate
  • Tenet
  • Hubie Halloween
  • Extraction
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Old Guard
  • Wonder Woman 1984

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more