Sort by

Nick Vass has logged 370 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Menashe

Menashe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tulip Fever

Tulip Fever

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry