Sort by

Nick Vass has logged 40 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Bar

The Bar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Reconquest

The Reconquest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Denial

Denial

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nil by Mouth

Nil by Mouth

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
Read the review Edit this entry