Sort by

Nick Vass has logged 44 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Una

Una

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Detour

Detour

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Eyez on Me

All Eyez on Me

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Goya's Ghosts

Goya's Ghosts

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Churchill

Churchill

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Charles III

King Charles III

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Risk

Risk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry