Nick has logged 144 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read prior review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
Read prior review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
27
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Brad's Status

Brad's Status

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Big League

Little Big League

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry