• Scream

    Scream

    ★★

    Extremely online in the worst way possible, this reboot proves to be far too derivative, uninspired,  and plainly unnecessary to justify its existence. The entirety of the narrative feels far more forced than ever before, and film’s self awareness only serves as a segue into self parody and obnoxious fourth wall breaking from start to finish. It just straight up lays out to you how dumb the narrative really is, whilst expecting you to enjoy it. Ultimately this did nothing for me, and the finale acted as a nail in the coffin plot wise. The franchise should not continue any further without Wes.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    While the loose, slow-burning narrative doesn’t really reward the viewer satisfyingly at its climax, Campion’s adaption of this western drama is somewhat compelling once it starts to come together after the foundations are established. The film features a terrific ensemble led by Cumberbatch in a role where he clearly gives it his all, but he never really sold me on the performance. It feels too showy at times, and at other times overacted , but overall he’s solid for the…

  • The Killing of Two Lovers

    The Killing of Two Lovers

    ★★★½

    A brilliant blend of boiling tension, naturalistic acting, sublime formalism, and a compelling central narrative that proves marginally difficult to sit through at points. And while the opening minutes may set the tone for the film as a whole, the remainder rather deescalates, and it concludes on a satisfactory, albeit nihilistic note.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★★

    The latest Kingsman film presents a worldwide scale that parades the biggest names of the era on screen to forge the titular spy agency’s legacy into history. Although the film is tonally inconsistent as a whole, the set pieces are quite good, and while they may not rival the first film’s, it features a No Man’s Land sequence that bests anything from 1917
    Overall its too self serious far too often, however its a massive step up from the disastrous sequel The Golden Circle, and Ralph Fiennes is always a great lead to get on board with. A pretty entertaining, albeit uneven prequel.

  • The Bourne Supremacy

    The Bourne Supremacy

    ★★½

    Started off pretty strong and maintained its momentum when it hit its stride halfway through but after about 75 minutes it felt like a slog that didn’t know when to stop. An uneven sequel thats pretty on par with its predecessor.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★

    A masterful action flick, and one of the first to shape my taste in the genre. Bruce Willis is forever a star. 


    And I too, know what a tv dinner feels like.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★

    Even though the cutsieness and lack of isolated storytelling remained my enduring gripes in this third chapter, and too much of the blatant, heavy handed fan service can be pretty nauseating, No Way Home was still a highly entertaining Spidey sequel that caps off the home trilogy on a solid note. It instantly becomes a highlight in the recently inconsistent MCU.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★

    While its obligations to a larger cinematic universe sometimes proved too weighty to shed, this is a light-hearted and fun coming of age story for Spider-Man that takes the hero back to the Raimi thematic roots while maintaining its own unique tone. Its both consistently funny and exciting throughout, and Holland excels in the lead role. Keaton as Vulture is sick, definitely the coolest and most sympathetic Spider-Man villain since Doc Ock.
    Also, its worth mentioning that the presence of…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★

    It may be because of the stark contrast between this sequel and its atrocious predecessor, but The Amazing Spider-Man 2 was a marginally fun spidey adventure for me at points. The action sequences are smooth and stylish, adorned with solid visual effects, and the film itself is anchored by a fun and simply motivated Dr Manhattan-esque villain played by Jamie Foxx, who is clearly in on the joke of how outright ridiculous his character really is. 
    This all makes for a…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★½

    Not so amazing.

    Garfield’s performance as Spider-Man adequately captures the essence of the character, but putting that aside, this was massively disappointing and borderline laughably bad at its worst moments. On top of being overlong and chock full of underdeveloped characters, its also corny from top to bottom, and it retreads multiple story beats from the original Raimi film that play out far worse in the context of the narrative. This is all topped off with an unremarkable villain and the worst Spider-Man suit ever. Truly a superhero film to forget.

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★½

    Well-shot set pieces (albeit dragged down by poorly aged CGI) and solid performances across the board are sadly not enough to keep this overstuffed and disjointed superhero swan song afloat for 2 and a half hours. Its still a marginally enjoyable affair and it definitely has it moments but this is a disappointing drop in quality from it’s predecessor.

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

    Retreads a lot some of the same story beats from the first film, but by returning to its roots, this third film of the series becomes a vast improvement over the disappointing Temple of Doom. Sean Connery was a brilliant addition.