2014

Nicky Nicky’s year in review

Nicky’s highest rated films

  • Locke

    ★★★★★

  • Rush

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Child's Pose

    ★★★★

  • We Are the Best!

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • The Front

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★

  • Labor Day

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Tillbaka till Bromma

    ★★★★

  • Vincent

    ★★★★

  • Millennium Actress

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 258 Films watched
  • 21.5 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Child's Pose

Jan 2

Last Film

Getting Straight

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
171 films
Comedy
73 films
Thriller
50 films
Crime
42 films
Romance
37 films
Action
27 films
Animation
23 films
Family
16 films
Adventure
15 films
Mystery
14 films
USA
165 films
UK
29 films
France
26 films
Sweden
22 films
Denmark
14 films
Italy
12 films
Japan
10 films
Germany
9 films
Belgium
7 films
Canada
7 films
English
202 films
French
27 films
Swedish
25 films
Italian
17 films
German
16 films
Danish
14 films
Spanish
10 films
Japanese
9 films
Russian
5 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sex Tape
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Glasberget

Films watched in 2014

  • Getting Straight
  • In the Middle of the Night
  • Dodsworth
  • The Little Matchgirl
  • The Drop
  • Tomten
  • Red Boots for Christmas
  • The Trip to Italy
  • Men, Women & Children
  • Borrowed Hearts
  • The Cookie Carnival
  • The Town Santa Forgot
  • A Holiday to Remember
  • Christmas on Division Street
  • Close-Up
  • Coming Home for Christmas
  • A Merry Friggin' Christmas
  • Gone Girl
  • Mickey's Christmas Carol
  • The Christmas Shepherd
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Snowman
  • The Tangerine Bear: Home in Time for Christmas!
  • Nightcrawler
  • Toy Story That Time Forgot
  • Christmas Holiday
  • The Small One
  • Sleepless in Seattle
  • The Madagascar Penguins in a Christmas Caper
  • A Charlie Brown Christmas
  • Wake in Fright
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • The Salvation
  • Magic in the Moonlight
  • Gourmet Club
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • In the House
  • Life at the Top
  • The Apprenticeship of Duddy Kravitz
  • Blue Collar
  • My Cousin Vinny
  • The Hundred-Foot Journey
  • Zelig
  • Interstellar
  • Easy Street
  • Laurel Canyon
  • Heroes for Sale
  • Undress Me
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Tänk, om jag gifter mig med prästen
  • Two Days, One Night
  • Snake Eyes
  • The Abyss
  • Summer Lovers
  • The Conjuring
  • Harold and Maude
  • Ministry of Fear
  • A Most Wanted Man
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Camp X-Ray
  • Wish I Was Here
  • Rudderless
  • Cold in July
  • Good People
  • Jersey Boys
  • Beauty and the Beast
  • The City Slicker
  • A Night in the Show
  • Max Takes Tonics
  • Kid Galahad
  • The Devil Rides Out
  • Sorrow and Joy
  • The Rescuers Down Under
  • Sex Tape
  • The Heiress
  • The Emigrants
  • Two Night Stand
  • Third Person
  • White Bird in a Blizzard
  • The Nine Lives of Fritz the Cat
  • All Night Long
  • Real Gangsters
  • Grace of Monaco
  • Someone You Love
  • I'm Losing You
  • The Fourth Man
  • Cat People
  • Blind
  • Of Horses and Men
  • Stockholm Stories
  • God's Pocket
  • Montana
  • Billy Galvin
  • Glasberget
  • Killers
  • La Grande Bouffe
  • The Two Faces of January
  • The Rover
  • I, the Jury
  • Reflections in a Golden Eye
  • Draft Day
  • Le Week-End
  • The Normal Heart
  • Are You Here
  • Pinocchio
  • Starred Up
  • The Firemen's Ball
  • Almost Human
  • Young & Beautiful
  • Boyhood
  • The Sugarland Express
  • Palo Alto
  • The Fisher King
  • The Children's Hour
  • Armored Car Robbery
  • The World According to Garp
  • The Baby Carriage
  • Nymphomaniac
  • Early Summer
  • Chef
  • Elvira Madigan
  • An Autumn Afternoon
  • SubUrbia
  • Targets
  • The Purge: Anarchy
  • A Passage to India
  • Lethal Weapon
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Fading Gigolo
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • Locke
  • Millennium Actress
  • Murphy's Romance
  • All the President's Men
  • Tommy
  • Fierce People
  • A Song of Love
  • Calling Dr. Kildare
  • Medium Cool
  • Young Dr. Kildare
  • Champion
  • Helen Keller: Angel of Love and Light
  • Execution Squad
  • Rome, the other face of violence
  • Separation City
  • The Cartel
  • Class
  • Naked Violence
  • The Bells in Old Town
  • Shoot First, Die Later
  • The Misfits
  • Kidnap Syndicate
  • The Magician
  • Tillbaka till Bromma
  • I Killed My Mother
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • He Got Game
  • The Room
  • Whistle Down the Wind
  • Reversal of Fortune
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Man on the Roof
  • Vincent
  • Rob the Mob
  • Sounder
  • The Hanging Tree
  • Au Revoir les Enfants
  • Non-Stop
  • Adventureland
  • Touch of Evil
  • Monte Walsh
  • Godzilla vs. Mechagodzilla II
  • Where the Sidewalk Ends
  • Mothra vs. Godzilla
  • The Grand Budapest Hotel
  • Labor Day
  • River's Edge
  • The King and the Mockingbird
  • Carnal Knowledge
  • Double Whammy
  • Robin Redbreast
  • Like Father, Like Son
  • Heavenly Creatures
  • Pettersson & Bendel
  • The Monuments Men
  • Her
  • The Front
  • Sorcerer
  • The Freshman
  • Kyss henne!
  • Elevator to the Gallows
  • The Wolf Man
  • Confessions
  • Empire Records
  • Ferox
  • Joe
  • Same Time, Next Year
  • Brighton Beach Memoirs
  • Street Angel
  • Pig Hunt
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Inside Llewyn Davis
  • Sex, Drugs & Taxation
  • Gravity

See all 258

Highly rated films Nicky missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • What We Do in the Shadows
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more