2015

Nicky Nicky’s year in review

Nicky’s highest rated films

  • French Roast

    ★★★★

  • The Riot Club

    ★★★★

  • Birdman

    ★★★★

  • The China Syndrome

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Wild Tales

    ★★★★

  • Feast

    ★★★★

  • The Palm Beach Story

    ★★★★

  • Intermezzo

    ★★★★

  • Fearless

    ★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Gabrielle

    ★★★★

  • Deconstructing Harry

    ★★★★

  • Med dej i mina armar

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 306 Films watched
  • 25.5 Average per month
  • 5.9 Average per week

Milestones

First Film

The Thomas Crown Affair

Jan 1

Last Film

Irrational Man

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
195 films
Comedy
87 films
Thriller
63 films
Romance
57 films
Crime
44 films
Action
37 films
Animation
33 films
Family
29 films
Mystery
24 films
Adventure
21 films
USA
180 films
Sweden
37 films
France
37 films
UK
26 films
Germany
18 films
Italy
14 films
Denmark
10 films
Canada
9 films
Norway
5 films
Iceland
4 films
English
229 films
Swedish
39 films
French
35 films
Italian
21 films
German
17 films
Spanish
12 films
Danish
8 films
Russian
7 films
Norwegian
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Reptilicus
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Fight for the Title

Films watched in 2015

  • Irrational Man
  • The Black Cauldron
  • Silk
  • Bridge of Spies
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • Prancer
  • Trading Places
  • Christmas Eve
  • Blow Out
  • Everest
  • Louis & Luca and the Snow Machine
  • The Intern
  • Christmas Trade
  • The Measure of a Man
  • A Very Brady Christmas
  • Pawn Sacrifice
  • Young Man with a Horn
  • Olive, the Other Reindeer
  • A Garfield Christmas Special
  • Life
  • Mixed Nuts
  • Summer of '92
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Charlie Brown's Christmas Tales
  • The Last Sunset
  • A Very Merry Cricket
  • Get a Horse!
  • Joe Hill
  • The Big Trees
  • Fingers
  • Victoria
  • Gorky Park
  • Johnny Belinda
  • Goodbye to Language
  • Dr. Kildare's Victory
  • Gold Coast
  • Dr. Kildare's Wedding Day
  • The People Vs. Dr. Kildare
  • The Green Ray
  • Ant-Man
  • Infinitely Polar Bear
  • Stöten
  • Halloween is Grinch Night
  • Mamma Gógó
  • Suzaku
  • Dr. Kildare's Crisis
  • Meet Dr. Christian
  • Greed
  • The Gift
  • Youth
  • Mississippi Grind
  • Minions
  • Hippocrates
  • Kungliga patrasket
  • Boyfriends and Girlfriends
  • The Green Inferno
  • Dr. Kildare Goes Home
  • Dracula
  • Lava
  • Knock Knock
  • Only the Lonely
  • 1001 Grams
  • The Paper Chase
  • Jerry and Tom
  • Nine to Five
  • The Facts of Life
  • Inside Out
  • My Favorite Wife
  • Mandingo
  • 1492: Conquest of Paradise
  • She's Funny That Way
  • Beat the Devil
  • What Price Hollywood?
  • Love and Death
  • Philadelphia
  • Youngblood
  • Entourage
  • Death of a Salesman
  • Med glorian på sned
  • Miss Chic
  • Moonlighting
  • Cadillac Man
  • The Seventh Victim
  • Medan porten var stängd
  • I Died a Thousand Times
  • Love & Mercy
  • The Pope of Greenwich Village
  • Den vita katten
  • April 9th
  • Kongo
  • Rage
  • Hit the Deck
  • Mia Madre
  • Paradiset
  • Psycho III
  • Frisco Kid
  • Psycho II
  • Walk Like a Dragon
  • Seventh Heaven
  • Dr. Kildare's Strange Case
  • My Gun Is Quick
  • A Slightly Pregnant Man
  • Aloha
  • Tom at the Farm
  • The Rookie
  • Europe '51
  • Fear
  • Frozen Fever
  • Under the Skin
  • Before We Go
  • The Visit
  • Kristin Commands
  • Véronique and Her Dunce
  • Love in the Afternoon
  • Hue and Cry
  • Journey to Italy
  • Slow West
  • The Lego Movie
  • The Onion Field
  • Uncle Buck
  • Far from the Madding Crowd
  • Nadja in Paris
  • The Marquise of O
  • Johan Falk: Blodsdiamanter
  • A Letter to Three Wives
  • Detective Story
  • Jazz Boy
  • The List of Adrian Messenger
  • Johan Falk: Tyst diplomati
  • Johan Falk: Ur askan i elden
  • Eva
  • People Get Eaten
  • Micke & Veronica
  • A Bug's Life
  • Your Sister's Sister
  • Silent Running
  • My Dinner with Andre
  • Creep
  • The Big Clock
  • Rashomon
  • Blue in the Face
  • Silent Heart
  • Scorpio Rising
  • Timbuktu
  • Danny Collins
  • American Heart
  • Happy Together
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Blown Away
  • Persona
  • While We're Young
  • Autumn Tale
  • It Follows
  • Run All Night
  • In a Heartbeat
  • My Dear Secretary
  • Backdraft
  • The Virgin Spring
  • White God
  • A Tale of Winter
  • Med dej i mina armar
  • McFarland, USA
  • A Second Chance
  • The Notorious Landlady
  • On Dangerous Ground
  • A Tale of Springtime
  • In a Lonely Place
  • Ex Machina
  • Song of the Sea
  • American Sniper
  • Giant
  • Claire's Knee
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Breathless
  • Blowfly Park
  • A Summer's Tale
  • Sharky's Machine
  • Shaun the Sheep Movie
  • Loulou
  • About Elly
  • The Last American Virgin
  • Thursday
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • The Gods Must Be Crazy
  • Human Capital
  • Gabrielle
  • Beyond the Reach
  • Den rätta
  • See Me
  • Negerboll
  • The Edge
  • Black Sea
  • The Thing
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Ivan's Childhood
  • Draugasaga
  • Days of Heaven
  • The School of Wives
  • Don't Go in the House
  • The One I Love
  • The Unforgiven
  • Gentlemen

See all 306

Highly rated films Nicky missed

  • Mad Max: Fury Road
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more