2016

Nicky Nicky’s year in review

Nicky’s highest rated films

  • Room

    ★★★★★

  • Flottans kavaljerer

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Pacific Heights

    ★★★★

  • The Day Will Come

    ★★★★

  • Going in Style

    ★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★

  • One, Two, Three

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • 84 Charing Cross Road

    ★★★★

  • Doctor in the House

    ★★★★

  • The Cincinnati Kid

    ★★★★

  • Tallulah

    ★★★★

  • The Goodbye Girl

    ★★★★

  • Pauline at the Beach

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 220 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Klown Forever

Jan 2

Last Film

Toni Erdmann

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
120 films
Comedy
84 films
Romance
48 films
Thriller
33 films
Animation
26 films
Family
25 films
Action
25 films
Crime
25 films
Adventure
22 films
Horror
18 films
USA
165 films
UK
19 films
Sweden
14 films
France
11 films
Denmark
9 films
Canada
7 films
Germany
7 films
Australia
3 films
Norway
2 films
Japan
2 films
English
195 films
French
15 films
Swedish
14 films
Italian
12 films
Spanish
11 films
German
8 films
Danish
7 films
Arabic
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Nicky’s most liked review

Two-Lane Blacktop

★★★

There is something about the atmosphere in Two-Lane Blacktop that makes it stand out. The tribute to pure Americana in a changing society, the open roads and the urge for freedom; alone or with a companion.

James Taylor and Dennis Wilson are both very naturalistic in their portrayals and Hellman's…

More reviews

Nicky’s most liked list

Éric Rohmer - Ranked

Ranked films I've seen by French director Éric Rohmer.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Double Down
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Frökens första barn

Films watched in 2016

  • Toni Erdmann
  • Julieta
  • The Yard
  • Modern Romance
  • En kvinna ombord
  • Mouse and Mole at Christmas Time
  • A Holy Mess
  • The Shanty Where Santy Claus Lives
  • The Narrow Margin
  • Deepwater Horizon
  • Flottans kavaljerer
  • Barry
  • A Flintstone Christmas
  • Star Wars
  • Home Alone
  • One-Eyed Jacks
  • Gremlins
  • Our Vines Have Tender Grapes
  • Mighty Joe Young
  • Mr. Magoo's Christmas Carol
  • Never Say Goodbye
  • Pacific Heights
  • Christmas in July
  • Santa's Surprise
  • A Trap for Santa Claus
  • I'll Be Home for Christmas
  • Sully
  • The Night Before Christmas
  • Mickey's Orphans
  • Mickey's Good Deed
  • Top Hat
  • The Mistletoe Promise
  • Frosty The Snowman
  • A Christmas Accident
  • Toy Tinkers
  • Pluto's Christmas Tree
  • My Christmas Dream
  • The Day Will Come
  • The Invisible Man Returns
  • Son of Frankenstein
  • Hell or High Water
  • Fröken Vildkatt
  • The Invisible Man
  • Café Society
  • Halloween
  • Hands of Stone
  • Indignation
  • Finding Dory
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Bride of Frankenstein
  • Captain Fantastic
  • Sausage Party
  • Grand Hotel
  • The Incredible Shrinking Man
  • The Black Cat
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Frankenstein
  • Elle
  • Going in Style
  • Trick or Treat
  • A Family Affair
  • Witness for the Prosecution
  • Casualties of War
  • One, Two, Three
  • The Shooting of Dan McGoo
  • Swing Shift Cinderella
  • Raising Cain
  • Since You Went Away
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Belle
  • Nattens ljus
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • That Championship Season
  • We Home Toilers
  • Some Like It Hot
  • Stand by Me
  • Dennis the Menace
  • The Neon Demon
  • The Intervention
  • American Madness
  • Café Paradis
  • The Odd Couple II
  • Cowboy
  • Night Nurse
  • The Nice Guys
  • 84 Charing Cross Road
  • Bell, Book and Candle
  • Dr. Gillespie's New Assistant
  • Doctor in the House
  • Society Dog Show
  • Breakdown
  • The Aviator's Wife
  • Money Monster
  • A Hologram for the King
  • The Daughter
  • The Cincinnati Kid
  • Here Comes Mr. Jordan
  • Tallulah
  • The Goodbye Girl
  • One Froggy Evening
  • Double Down
  • Elvis & Nixon
  • The Snake Pit
  • The Big Sky
  • The Lady Eve
  • Sisters
  • The Bounty Hunter
  • Kung Fu Panda 3
  • Silver Streak
  • The Fortune Cookie
  • Dr. Christian Meets the Women
  • Captain Blood
  • Wagon Master
  • Demolition
  • Invasion of the Body Snatchers
  • A Good Marriage
  • Cleopatra
  • The Commune
  • Midnight Special
  • Pauline at the Beach
  • Scum
  • Libeled Lady
  • Vi tre debutera
  • The Money Pit
  • Bull Durham
  • Guilty Hands
  • Child's Play
  • The Vikings
  • The Mummy's Hand
  • Hail, Caesar!
  • Mothra
  • Grimsby
  • Gung Ho
  • Kiss Tomorrow Goodbye
  • Zootopia
  • Terrible Joe Moran
  • The Finest Hours
  • Land of Mine
  • Quicksand
  • Aladdin
  • 10 Cloverfield Lane
  • A Man Called Ove
  • Town Without Pity
  • Louder Than Bombs
  • Great Guy
  • High-Rise
  • Inherit the Wind
  • Only Angels Have Wings
  • Heaven and Pancakes
  • Summer of '42
  • Edge of Sanity
  • Seven Days in May
  • Our Little Sister
  • Frökens första barn
  • The Invitation
  • Lone Star
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Joy
  • Little Darlings
  • C.R.A.Z.Y.
  • Memories of a Marriage
  • Two-Lane Blacktop
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Making the Grade
  • It's the Easter Beagle, Charlie Brown
  • Funny Little Bunnies
  • Armed and Dangerous
  • Full Moon in Paris
  • Wild
  • 48 Hrs.
  • The Rare Breed
  • Drifters
  • Trouble in Paradise
  • My Man Godfrey
  • Concussion
  • Night Passage
  • Where Love Has Gone
  • The Godfather
  • Jamaica Inn
  • Carol
  • Airport
  • Brooklyn
  • Stay as You Are
  • Room
  • Weekend
  • 99 Homes
  • Song of the Thin Man
  • The Fury
  • The Firebird
  • Sonja
  • Gorilla
  • Grandma
  • The Good Dinosaur
  • The Lords of Flatbush
  • Steve Jobs
  • Middle Age Crazy
  • A War
  • Matinee
  • Dheepan
  • A Fish Called Wanda
  • The Great Mouse Detective
  • Cop Land
  • Trumbo
  • Adam at Six A.M.

See all 220

Highly rated films Nicky missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Your Name.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more