NickyD316 has logged 230 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sisters

Sisters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pan

Pan

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inequality for All

Inequality for All

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry