NickyD316 has logged 30 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aloha

Aloha

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black or White

Black or White

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry