Sort by

NickyD316 has logged 91 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry