Nicolas has logged 68 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Lava

Lava

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Lou

Lou

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Small Step

One Small Step

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Date Night

Date Night

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry