Sort by

Nico has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Key to Christmas

The Key to Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
01
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★½
Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Beast of War

The Beast of War

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
07
537 Votes

537 Votes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inspector Clouseau

Inspector Clouseau

1968
×
½
Edit this entry  
21
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry