Sort by

nicodiangelos has logged 103 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Silenced

Silenced

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fresh

Fresh

2022
×
Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Name

My Name

2021
×
Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thelma

Thelma

2017
×
Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
12
Semantic Error

Semantic Error

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

2021
×
Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Edit this entry  
11
Light on Me

Light on Me

2021
×
Edit this entry  
09
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry