Sort by

Nico has logged 57 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Forst

Forst

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snow Buddies

Snow Buddies

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Germany Pale Mother

Germany Pale Mother

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Life

Life

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★½
Edit this entry  
19
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Time Machine

The Time Machine

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Eternal Forest

Eternal Forest

1936
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Blue Light

The Blue Light

1932
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★½
Edit this entry  
17
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry