Sort by

nicolas1810 has logged 441 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Is All You Need

Love Is All You Need

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dancer

The Dancer

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I've Loved You So Long

I've Loved You So Long

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Faster

Faster

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Standing Tall

Standing Tall

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Masterminds

Masterminds

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsieur Hire

Monsieur Hire

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creepy

Creepy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Abattoir

Abattoir

2016
×
½
Read the review Edit this entry