Sort by

nicolas1810 has logged 616 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vigilante

Vigilante

1982
×
Read the review Edit this entry  
29
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
P.J.

P.J.

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predators

Predators

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Blueprint for Murder

A Blueprint for Murder

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Groundstar Conspiracy

The Groundstar Conspiracy

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hype!

Hype!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passage to Marseille

Passage to Marseille

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Chase

The Chase

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret Invasion

The Secret Invasion

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tobruk

Tobruk

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fatman

Fatman

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Aura

The Aura

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Blade II

Blade II

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Heroes of Telemark

The Heroes of Telemark

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wild North

The Wild North

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Woman of Straw

Woman of Straw

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ship of Fools

Ship of Fools

1965
×
Read the review Edit this entry  
10
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★
Edit this entry