Sort by

nicolas1810 has logged 34 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rockfield : The Studio on the Farm

Rockfield : The Studio on the Farm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School for Scoundrels

School for Scoundrels

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
7 Women

7 Women

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikes Is Getting Married

Mikes Is Getting Married

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Collini Case

The Collini Case

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Card

The Card

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unknown Saint

The Unknown Saint

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Scarlet Hour

The Scarlet Hour

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Yakari

Yakari

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unhinged

Unhinged

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Far Horizons

The Far Horizons

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mississippi Gambler

The Mississippi Gambler

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Marseille Contract

The Marseille Contract

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Josep

Josep

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Spy

My Spy

2020
×
Read the review Edit this entry