Sort by

Nicolas has logged 83 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Argo

Argo

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Pretty Things

Pretty Things

2001
×
★★½
Edit this entry  
07
Wild Grass

Wild Grass

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Uncle Kent

Uncle Kent

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Constant Forge

A Constant Forge

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Levande föda

Levande föda

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Late Bloomer

Late Bloomer

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Silent Things

Silent Things

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
The Secret Number

The Secret Number

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider

Spider

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Presto

Presto

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
Munger Road

Munger Road

2011
×
★★
Edit this entry  
20
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
★★
Edit this entry  
15
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alive in Joburg

Alive in Joburg

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Reboot

Reboot

2012
×
Edit this entry  
14
Die

Die

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Summer Rain

Summer Rain

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
With Your Permission

With Your Permission

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
101 Reykjavik

101 Reykjavik

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fausto 5.0

Fausto 5.0

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yoo-Hoo, Mrs. Goldberg

Yoo-Hoo, Mrs. Goldberg

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Must Read After My Death

Must Read After My Death

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
Open Hearts

Open Hearts

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Home of the Brave

Home of the Brave

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Hands in the Air

Hands in the Air

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Last Exit to Brooklyn

Last Exit to Brooklyn

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
The Oregonian

The Oregonian

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cafe

Cafe

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cement Garden

The Cement Garden

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Franz Kafka's It's a Wonderful Life

Franz Kafka's It's a Wonderful Life

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Fractalus

Fractalus

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
FLicKeR

FLicKeR

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
05
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
Dogville

Dogville

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Come on Eileen

Come on Eileen

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★
Edit this entry