nicole has logged 173 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Schramm

Schramm

1993
×
★★
Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ali Baba Bunny

Ali Baba Bunny

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
07
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Edit this entry