Sort by

nic has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Thing I Think About

The Last Thing I Think About

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Where Are My Pants?

Where Are My Pants?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry