nicole has logged 75 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Are Legion: The Story of the Hacktivists

We Are Legion: The Story of the Hacktivists

2012
×
Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry