nictate has logged 50 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Venerable Ones

The Venerable Ones

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trolls

Trolls

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
City of Gold

City of Gold

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Academy of Muses

The Academy of Muses

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sepulveda

Sepulveda

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Youth

Youth

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry