Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
06
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★
Edit this entry  
04
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Edit this entry  
20
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Edit this entry