Sort by

Niels has logged 51 entries for films released in 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love at First Fight

Love at First Fight

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Fury

Fury

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mister Twister on Stage

Mister Twister on Stage

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Amazing Wiplala

The Amazing Wiplala

2014
×
★★
Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Indie Game: Life After

Indie Game: Life After

2014
×
Edit this entry  
10
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Edit this entry  
22
How to Avoid Everything

How to Avoid Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Triple Trouble

Triple Trouble

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Edit this entry  
20
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Postman Pat: The Movie

Postman Pat: The Movie

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Noah

Noah

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pim & Pom: The Big Adventure

Pim & Pom: The Big Adventure

2014
×
★★
Edit this entry