• The Witches

    The Witches

    ★★★★

    Something weird about 90-minute movies where they're always busy getting from the beginning to the end and you're never really 'in' them. This is a good one though, almost perfect maybe.

  • The Club of Ugly Children

    The Club of Ugly Children

    ★★

    Pleasantly surprised by Maan's performance, she could be something as an actress. Too bad her character was hardly used, as pretty much everything in the movie is underdeveloped/underused. And I didn't even like the book that much (I'm a fan of Meinderts, but this one didn't do it for me. Maybe too on the nose).

  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★★

    It’s a mash-up of The Big Sick and Game Night, where the sum is less than the parts.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★

    Less funny and more heartfelt than I remembered.

  • The Double

    The Double

    ★★

    So stylized/abstract right from the start, it didn’t really mean anything to me when it got weirder still. Good soundtrack.

  • Holy Motors

    Holy Motors

    ★★★★

    Last night I had no clue what to rate this. Holy Motors did feel good, I was amused all the way through, compelled even. I had some ideas about what it might be about, but nothing connected. Lots of interesting stuff, but why? So I chose 3 stars plus a heart.

    Woke up thinking it should be 4. Then I read more about the film and its author, some ideas started weaving together. Now I felt I should (re)watch Carax's…

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★★

    Shichinin no Bacurau.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★

    Apocalypse 2001, where Marlon Brando is Keir Dullea’s dad, and he explains way too much.

  • Extraction

    Extraction

    ★★

    Weird action sequences where Thor is not clearly in harm yet shoots dozens of enemies off screen and throws a few granates to boot.

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    A nice companion piece to Crazy Rich Asians, or probably the other way around.

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★★

    I really enjoyed finally watching all movies in this 'franchise'. They're so different. From a low-budget biker movie and a Kurosawa-structured desert epic to this one, which almost reads like a children's adventure movie.

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★

    One of the few Potter movies that aren't bad, because Harry, Hermione and Ron actually interact (with emotions and other character stuff like that).