Highest rated films

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Noah

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • Lucy

    ★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Capote

    ★★★★

  • Thank You for Smoking

    ★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 86 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Frozen

Jan 1

Most Watched

Frozen

twice

The Wind Rises

twice

Last Film

Manon of the Spring

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
32 films
Adventure
29 films
Action
27 films
Sci Fi
25 films
Comedy
24 films
Family
24 films
Animation
23 films
Thriller
16 films
Romance
11 films
Fantasy
10 films
USA
64 films
UK
13 films
France
7 films
Japan
5 films
Germany
5 films
Australia
4 films
Netherlands
3 films
Canada
3 films
South Korea
2 films
Spain
2 films
English
76 films
French
11 films
Spanish
9 films
Japanese
7 films
German
5 films
Dutch
4 films
Italian
4 films
Korean
3 films
Arabic
2 films
Indonesian
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 154

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

National Treasure

★★

I was looking for something silly to watch, and that's what I got. National Treasure is like a two hour long Bassie & Adriaan episode, and pretty entertaining at that. Shame on that 'romantic subplot' though. Drommels!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Postman Pat: The Movie
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Triple Trouble

Films Niels watched in 2014

  • Manon of the Spring
  • Jean de Florette
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Capote
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Jodorowsky's Dune
  • Predestination
  • Saving Mr. Banks
  • Lilo & Stitch
  • Triple Trouble
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Sherlock Holmes
  • Under the Skin
  • Interstellar
  • Valkyrie
  • How to Train Your Dragon 2
  • Gone Girl
  • About Time
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Tangled
  • How to Train Your Dragon
  • Chasing Amy
  • A Bug's Life
  • Guardians of the Galaxy
  • Transformers
  • Sleeping Beauty
  • Maps to the Stars
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Queen: Days of Our Lives
  • Lucy
  • Postman Pat: The Movie
  • North by Northwest
  • Boyhood
  • National Treasure
  • Best Worst Movie
  • Frozen
  • Edge of Tomorrow
  • Monty Python: Almost the Truth (The Lawyer's Cut)
  • The Raid 2
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Ender's Game
  • Godzilla
  • Enemy
  • The Wind Rises
  • The Incredibles
  • Be Kind Rewind
  • Monsters
  • The Wind Rises
  • The Host
  • Noah
  • Robin Hood
  • Super 8
  • Pim & Pom: The Big Adventure
  • Snowpiercer
  • Colombiana
  • Staircases to Nowhere: Making Stanley Kubrick's The Shining
  • Particle Fever
  • Bros Before Hos
  • The Grand Budapest Hotel
  • Carnage
  • Pain & Gain
  • Minority Report
  • Commando
  • Her
  • Brave
  • Toy Story 3
  • 12 Years a Slave
  • Frogs & Toads
  • Escape Plan
  • Thank You for Smoking
  • Castle in the Sky
  • Haywire
  • The Emperor's New Groove
  • Aladdin
  • Silver Linings Playbook
  • The Wolf of Wall Street
  • Cinderella
  • John Carter
  • Monsters University
  • Safety Not Guaranteed
  • Frozen

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • Winter Sleep
  • The Salt of the Earth
  • Black Mirror: White Christmas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more