Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • The Surprise

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • The Marathon

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Drinking Buddies

    ★★★★

  • Southland Tales

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Hunger

Jan 1

Most Watched

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

Spectre

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
28 films
Comedy
25 films
Adventure
24 films
Action
19 films
Sci Fi
18 films
Family
13 films
Animation
10 films
Thriller
9 films
Romance
6 films
Crime
6 films
USA
45 films
Netherlands
8 films
UK
7 films
Australia
4 films
France
4 films
Canada
2 films
Japan
2 films
Ireland
2 films
Italy
2 films
English
53 films
Spanish
8 films
Dutch
7 films
German
5 films
Italian
5 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
French
2 films
Vietnamese
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 23

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

The Marathon

★★★★★

This Rotterdam-based tragicomedy is the best Dutch film I've seen in years, and one of the best in general that I've seen recently. Not sure about the finale though.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Canyons
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Mister Twister Goes Camping
Average weighted rating:

3.0

Films Niels watched in 2015

  • Spectre
  • Chef
  • Everyone Says I Love You
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Mister Twister Goes Camping
  • The Good Dinosaur
  • Kiki's Delivery Service
  • Mad Max: Fury Road
  • Knight and Day
  • The Lego Movie
  • Jumper
  • Youth
  • Irrational Man
  • Sicario
  • The Martian
  • Mister Twister: Class of Fun
  • Greenberg
  • American Graffiti
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Upstream Color
  • King of Katoren
  • The Lighthouse
  • Frances Ha
  • Drinking Buddies
  • Mulan
  • The Little Prince
  • Southland Tales
  • Jurassic World
  • The World's End
  • Ant-Man
  • Inside Out
  • Tiny Furniture
  • Schneider vs. Bax
  • The Surprise
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Ex Machina
  • When Marnie Was There
  • The Canyons
  • Guardians of the Galaxy
  • Furious 7
  • The Holy Mountain
  • Nightcrawler
  • Whiplash
  • Big Hero 6
  • Jupiter Ascending
  • Inherent Vice
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Foxcatcher
  • How To Avoid Everything
  • Kingsman: The Secret Service
  • Return of the Jedi
  • Song of the Sea
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Mean Girls
  • Snowpiercer
  • The Babadook
  • The Goonies
  • The Marathon
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Gone Baby Gone
  • Hunger

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more