Highest rated films

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Elle

    ★★★★

  • Café Society

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Look Who's Back

    ★★★★

  • The Brand New Testament

    ★★★★

  • Spetters

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★

  • The Hangover

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Brand New Testament

Jan 16

Last Film

Passengers

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
29 films
Comedy
18 films
Thriller
17 films
Adventure
15 films
Sci Fi
13 films
Family
12 films
Action
9 films
Animation
9 films
Romance
8 films
Fantasy
7 films
USA
49 films
France
6 films
UK
6 films
Germany
5 films
Belgium
4 films
Japan
3 films
Canada
3 films
Ireland
2 films
South Korea
2 films
Netherlands
2 films
English
53 films
French
7 films
Japanese
3 films
Spanish
3 films
German
3 films
Russian
3 films
Thai
2 films
Korean
2 films
Hungarian
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 82

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

The Jungle Book

★★

It's super pretty, but unsure what it wants to be. A reboot or a tribute? Scary or family-friendly? A musical or… not a musical?

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

London Has Fallen
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Indie Game: Life After
Average weighted rating:

2.8

Films Niels watched in 2016

  • Passengers
  • Sully
  • The Lobster
  • The Handmaiden
  • Blue Jay
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Carrie
  • Moana
  • Arrival
  • Remainder
  • John Wick
  • Her
  • Indie Game: Life After
  • The Wailing
  • Deconstructing Harry
  • Look Who's Back
  • Election
  • The Thing
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Fantasia 2000
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • Only God Forgives
  • Divergent
  • Kubo and the Two Strings
  • Blue Ruin
  • The BFG
  • Suburra
  • Dazed and Confused
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Café Society
  • The Red Turtle
  • Elle
  • Finding Dory
  • Hollow Man
  • The Invitation
  • The Neon Demon
  • Jaws
  • Matilda
  • High-Rise
  • Captain America: Civil War
  • The Pixar Story
  • The Jungle Book
  • Beauty and the Beast
  • Anomalisa
  • Bolt
  • Room
  • London Has Fallen
  • Zootopia
  • Hail, Caesar!
  • The Big Short
  • Spetters
  • Deadpool
  • Moneyball
  • Chappie
  • Spotlight
  • The Hateful Eight
  • All the President's Men
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Revenant
  • Tokyo Tribe
  • The Brand New Testament

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
  • Lemonade
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • Moonlight
  • She Loves Me
  • One More Time with Feeling

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more