Highest rated films

  • Coco

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • Jiro Dreams of Sushi

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Amazing Wiplala

Jan 1

Last Film

Home Alone

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Adventure
27 films
Drama
24 films
Action
19 films
Comedy
17 films
Family
17 films
Sci Fi
16 films
Fantasy
14 films
Animation
11 films
Crime
10 films
Mystery
8 films
USA
50 films
UK
15 films
Netherlands
5 films
Japan
5 films
Canada
5 films
France
3 films
Norway
3 films
China
2 films
Sweden
2 films
Belgium
2 films
English
55 films
French
6 films
Japanese
5 films
Spanish
4 films
Dutch
3 films
German
3 films
Russian
1 film
Bulgarian
1 film
Swedish
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

La La Land

★★★★★

I'm not entirely sure why I'd have started bawling if I hadn't stopped myself (full theater and all) just before Emma Stone started singing her 'final' audition. Maybe because it was clear this was going to be her big break and she deserved it. Maybe because I'd seen her bedroom…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ghost in the Shell
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mister Twister on Stage
Average weighted rating:

3.2

Films Niels watched in 2017

  • Home Alone
  • Okja
  • Little Crumb
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spider-Man: Homecoming
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Coco
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Murder on the Orient Express
  • Your Name.
  • The Jungle Book
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Pocahontas
  • Return of the Jedi
  • Blade Runner 2049
  • The Empire Strikes Back
  • 2001: A Space Odyssey
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Star Wars
  • mother!
  • 10 Cloverfield Lane
  • Trainwreck
  • Logan Lucky
  • Steve Jobs
  • Dunkirk
  • The Lion King
  • Mio in the Land of Faraway
  • Baby Driver
  • Ronia, The Robber's Daughter
  • The Parent Trap
  • Trolls
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Lady and the Tramp
  • Peter Pan
  • Hot Fuzz
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • To Stay Alive: A Method
  • Wonder Woman
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Mister Twister on Stage
  • The Lost City of Z
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Get Out
  • Raw
  • The Witch
  • Green Room
  • Prisoners
  • Ghost in the Shell
  • The Secret World of Arrietty
  • T2 Trainspotting
  • The Pink Panther
  • Beverly Hills Cop
  • The Wave
  • The Secret Life of Pets
  • The Founder
  • The Maltese Falcon
  • Nocturnal Animals
  • La La Land
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Amazing Wiplala

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more