Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★

  • War of the Worlds

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★★

  • On Body and Soul

    ★★★★

  • Marjorie Prime

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Killing of a Sacred Deer

Jan 13

Most Watched

Avengers: Infinity War

twice

Last Film

Ralph Breaks the Internet

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Adventure
39 films
Drama
34 films
Action
27 films
Comedy
26 films
Fantasy
23 films
Sci Fi
22 films
Family
19 films
Thriller
18 films
Romance
12 films
Animation
11 films
USA
74 films
UK
22 films
France
10 films
Germany
7 films
Italy
5 films
Japan
3 films
Belgium
3 films
South Korea
2 films
Norway
2 films
Hungary
2 films
English
83 films
French
12 films
German
10 films
Italian
6 films
Spanish
6 films
Russian
4 films
Japanese
4 films
Korean
3 films
Xhosa
3 films
Dutch
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 58

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

Phantom Thread

★★★★

My wife is critical of the whole 'white male asshole celebration' aspect of this and other Paul Thomas Anderson movies, and I feel that, though I do think the movies criticize it themselves, too.

Phantom Thread has continued growing on me since I saw it, the depiction of the two…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mute
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Secret of the Nutcracker

Films Niels watched in 2018

  • Ralph Breaks the Internet
  • Bird Box
  • The Secret of the Nutcracker
  • The Next Three Days
  • Love Over Distance
  • King Kong
  • The African Queen
  • Mamma Mia!
  • Dirty Dancing
  • War of the Worlds
  • The Big Sick
  • School of Rock
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Jason and the Argonauts
  • Jiro Dreams of Sushi
  • The Way Way Back
  • Suspiria
  • Widows
  • Avengers: Infinity War
  • The Gods Must Be Crazy II
  • Ocean's Eight
  • Bastille Day
  • Masters of the Universe
  • The Death of Stalin
  • Loro
  • The Adjustment Bureau
  • First Reformed
  • Brave
  • Queen of Niendorf
  • Bad Times at the El Royale
  • First Man
  • Burning
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Apostle
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Tremors
  • BlacKkKlansman
  • Coco
  • Dogman
  • Stalker
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Belgica
  • Skyscraper
  • Ant-Man and the Wasp
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Tomb Raider
  • Tinke the Wolfgirl
  • Inferno
  • Angels & Demons
  • Incredibles 2
  • Avengers: Infinity War
  • Anon
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Marjorie Prime
  • Star Trek Beyond
  • Thor: Ragnarok
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Solo: A Star Wars Story
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Doctor Strange
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Star Trek Into Darkness
  • Psychokinesis
  • The Cabin in the Woods
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Spirited Away
  • Wolf Children
  • Hugo
  • Raiders of the Lost Ark
  • Ready Player One
  • The Theory of Everything
  • The Director and the Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Thelma
  • Shaun of the Dead
  • Network
  • Moana
  • I, Tonya
  • The Disaster Artist
  • Howl's Moving Castle
  • Annihilation
  • Phantom Thread
  • Red Sparrow
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Mute
  • The Shape of Water
  • Black Panther
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • On Body and Soul
  • Back to the Future Part III
  • Call Me by Your Name
  • Ferdinand
  • Labyrinth
  • The Killing of a Sacred Deer

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • James Acaster: Repertoire
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Guy Who Didn't Like Musicals

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more