Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Logan

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 5.1 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Sorry We Missed You

Jan 17

Last Film

Ad Astra

Jul 7

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Action
10 films
Adventure
9 films
Thriller
8 films
Comedy
8 films
Sci Fi
7 films
Fantasy
6 films
Family
5 films
Horror
4 films
War
4 films
USA
25 films
UK
6 films
China
5 films
Australia
4 films
Canada
4 films
France
3 films
Germany
3 films
Sweden
3 films
Netherlands
2 films
Denmark
2 films
English
33 films
French
6 films
Spanish
3 films
Japanese
3 films
Chinese
3 films
Swedish
2 films
Hindi
2 films
German
2 films
Russian
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 68

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Niels’s most liked review

The Lighthouse

★★★★

Would’ve liked this more if The Witch didn’t exist, if I hadn’t seen the play based on Annet Schaap’s book Lampie the day before (also lighthouses, mermaids and feelings) and if this one guy in the theater hasn’t laughed maniacally at every fart, literally.

I have to mention the penultimate…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Warcraft
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

In Orange
Average weighted rating:

3.0

Films Niels watched in 2020

  • Ad Astra
  • Spirited Away
  • Da 5 Bloods
  • Wind River
  • Upgrade
  • Logan
  • Extraction
  • The Farewell
  • The Square
  • In Orange
  • Crazy Rich Asians
  • Mrs. Doubtfire
  • Love at First Fight
  • Stoker
  • Fury
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Monos
  • The Squid and the Whale
  • Conan the Barbarian
  • Money Monster
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Iron Giant
  • Mad Max 2
  • The Lighthouse
  • Hell or High Water
  • A Hidden Life
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Warcraft
  • Little Women
  • Midsommar
  • Uncut Gems
  • The Wandering Earth
  • 1917
  • Playing Hard
  • Sorry We Missed You

World Map

Highly rated films Niels is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Hamilton
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more