• The Entitled

    The Entitled

    nah don't watch this. WASTE OF TIME.

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon

    ★★★★★

    I've seen this animated film before but i still find it enjoying esp how the story build up, ugh <3 i can kinda relate to Hiccup damn.

  • I Still Know What You Did Last Summer

    I Still Know What You Did Last Summer

    ★½

    I like the part 1 of this. The plot twist got me but that ending AGAIN and AGAIN. Ugh. This took me so long to finish.

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer

    ★★★★

    Not bad actually and ehem the casts be hottie asf 0___0

  • Jigsaw

    Jigsaw

    ★★

    I think it was a bad idea that I watched this first without watching the previous SAW movies T___T. Okay so it wasn't that bad but i was having a hard time finishing this movie. The story was interesting but the characters are just so stupid and annoying. Bad acting... (Kinda?) And It was predictable too.

  • No One Gets Out Alive

    No One Gets Out Alive

    ★★★

    The third act was interesting but it would prolly be good if they give more explanation about the box. AND, don't worry this movie is not scary at all.

  • Orphan

    Orphan

    ★★★★★

    THIS IS NOT A REVIEW OKAY T__T

    I watched this again with my friends after watching Incantation. <a href="http://Incantation on Letterboxd boxd.it/wFiI"> And my friend said this is more interesting than the found footage movie thay we watched lmao.

  • Incantation

    Incantation

    ★★

    I don't think I can call this a found footage it didn't felt like one. I was expecting it to look like a raw videos or something but nah. The first 20 minutes i guess was good but the rest? not scary at all (prolly bcs we watched it in broad daylight).

  • Kingdom: Ashin of the North

    Kingdom: Ashin of the North

    ★★★

    I can't compare this to season 1 and 2 since it's a prequel. But Jun Ji-hyun's performance was so good. She barely talks but as I'm watching I can feel her emotions through facial expressions and body language which makes me feel more excited to watch the season 3 AND the last 20 mins was super good though, didn't expect that cliffhanger.

  • Kingdom: The Crown Prince

    Kingdom: The Crown Prince

    ★★★★★

    I finished watching the season 1 (sadly it's not here in letterboxd). This zombie korean series is well written! The battle scenes were choreographed so good especially the battle on the last episode of season 2 episode 6. The casts as well made this series more exciting and thrilling! I can't believe I'll see Ju Ji-hoon act in this series (first saw him act in Princess Hours). Definitely worth watching!

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★

    i wonder what performing artists' think about this movie.

  • Revenge

    Revenge

    ★★★★★

    The cinematography is so good as it catches every detail that i really wanted to see (esp the gore and action scenes) and the last 15 or 20 minutes is the most thrilling scene ever in this movie.