holli has logged 24 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry