holli has logged 40 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry