holli has logged 68 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roller Dreams

Roller Dreams

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Youth

Youth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Party

The Party

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big in Vietnam

Big in Vietnam

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Snow Canon

Snow Canon

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The River

The River

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louise by the Shore

Louise by the Shore

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
Edit this entry  
08
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cerulia

Cerulia

2017
×
Edit this entry