holli has logged 39 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
17
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
06
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
October Rumbles

October Rumbles

2020
×
Edit this entry  
03
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Edit this entry