holli has logged 299 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Birthday

First Birthday

2012
×
Edit this entry  
07
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
1408

1408

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RED

RED

2010
×
★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry