Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
Read the review Edit this entry  
02
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Feelings

Feelings

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nothing A Little Soap and Water Can't Fix

Nothing A Little Soap and Water Can't Fix

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
07
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lay of the Land

Lay of the Land

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Model Citizen

Model Citizen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nuggets

Nuggets

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Runt

The Runt

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Operator

Operator

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mixtape

Mixtape

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
I Love You, I Love You

I Love You, I Love You

×
★★★½
Edit this entry  
10
Operator

Operator

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Standby

Standby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monkey Love Experiments

Monkey Love Experiments

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry