gabe has logged 185 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★½
Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry