gabe has logged 37 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Boys

Boys

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★½
Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry